درباره فرش شفقی تبریز

درباره فرش شفقی تبريز 1340

بسم الله الرحمن الرحيم

به جهان خرم از آنم كه جهان خرم از اوست

از روزگاران كهن و زماني كه فرش پازير يك بافته شد، در طي اعصار و قرون متمادي يا زماني كه ايران در اقتصاد جهاني رگ حيات جاده ابريشم محسوب مي‌شد، حتي در روزگاري كه نفت و انرژي فسيلي در مركز توجه جهانيان قرار گرفت، همواره فرش ايراني، در كنار هنرهاي ديگر، در زمره نمادي از ايران جاي داشته است. اقتصاد كهن ايران زمين بر پايه صادرات برخي كالاهاي شاخص بنا نهاده شده بود كه فرش يك ستون محكم آن بوده و هست. در اين ميان نبايد از هنرهاي ديگر اين سرزمين مانند صنايع دستي، معماري و شعر يا ادبيات سرزمين مادري خود غافل شويم. اجداد ما بر روي فرش ايراني چشم به جهان گشودند و هر گاه كه آنان در صلح و آرامش مي‌زيستند، بر روي گل‌هاي قالي، چشم از دنياي فاني فرو بستند و به ديار باقي شتافتند.

امروز زمانه عوض شده و جهان علم و دانش، تعريف طوفنده‌اي به خود گرفته است. اما داشتن فرش ايراني براي مردمي كه با مليت‌هاي گوناگون در چهارگوشه جهان زندگي مي‌كنند، هنوز كه هنوزه عليرغم تقليدهاي ناشيانه از فرش ايراني كه توسط سوداگران و بافندگان كشورهاي ديگر صورت مي‌گيرد، يك آرزوي فرهنگي و هنري محسوب مي‌شود.

چند صباحي به دليل نامردمي مردمان نابخرد، در برخي از كشورها، طرح فرش ايراني را تقليد كردند و گاه نام كارگاههاي ايراني را براي خودشان جعل كردند.

از تمام تجار محترم فرش، توليدكنندگان و مديران هنرمند كارگاههاي توليد كننده فرش در سرتاسر اين سرزمين پهناور صميمانه درخواست دارم تا براي حفظ و اعتلاي نام پرآوازه كشور عزيزمان ايران، در زمينه هنر و صنعت فرش، همانند گذشته از هيچ كوشش و تدبيري دريغ نورزند و براي همكاري صميمانه‌تر، دست دوستي را با گرمي بفشارند.
نقش هنرمندان و آنانكه در جامعه نوين ايران با آثار نمايشي خود در سينما، تلويزيون، تئاتر و راديو، فرهنگ ساز هستند بر هيچكس پوشيده نيست. البته نقش مطبوعات نيز بسيار تأثير گذارست.

كتاب ستارگان سينماي ايران گام اول از جانب يكي از پاسداران هنر فرش است. به اميد گام‌هاي بعدي براي ارج نهادن به تمام كساني كه براي سربلندي كشور در زمينه‌هاي علم، فرهنگ و كارآفريني، قدمي يا قلمي بر مي‌دارند.

محمد شفقي

جان هنر حضور معني الهيت در عالم صورت است و آن معني جميل است كه هم صورت هنر را جمال مي‌بخشد و هم خبر از سريان جمال در جمله جهان مي‌دهد.
كساني كه نقطه كمال را در عالم هنر نشان داده‌اند. بيشترين خدمت را به بشريت كرده‌اند.

زيرا معني مطلق كه ذات خداوندي است از همان يك چيز كامل در خاطر زنده مي‌شود. چه سعادتي است كه آنان را كه موفق به ساختن يك اثر كامل شده‌اند.

فرش دستبافت ايراني يكي از افتخارات پرشكوه ماست و همچنين شعر و ادبيات كه يكي از 5 كشور اول جهانيم و مي‌توانيم به آن بنازيم در هنر يك سرفصل و يا عنوان داريم هنر كلاسيك هرگز نمي ميرد. ولي يك تعريف ديگري نيز داريم اين كه جوهره هنر نوآوري است. من هنررا تعريف نمي‌كنم. زيرا هنر تعريف پذير نيست، در واقع هر آنچه درباره هنر گفته مي‌شود توصيف هنر است و ما گاه به اشتباه مي‌گوييم تعريف هنر!

و اما يك توصيف ديگر هنر ماندگاري و مانايي آن است.

اين روزها هر كه ايراني است و ايران را مي‌شناسد فرش شفقي تبريز را نيز در گنجينه داشته‌ها و شناخته‌هايش دارد. اين دارايي از فضل و رحمت پروردگار بوده كه برآمده از تلاش بي‌وقفه روزها و شبها، همدلي و عزم هنرمنداني است كه به همت استاد محمد شفقي گرد آمدند و هزاران خاطره ديروز را پاس داشتند و هزاران اميد فردا را باور كردند و آثار فرش شفقي تبريز را مستانه خلق كردند.

هوالجميل

آفرينش، تجلي كرم باري تعالي است و هنر منزلگه آفرينش، هنر شرح جهش جان شيفته ایست كه با اتصال به منبع لايزال زيبائي در خط و رنگ و زاويه تجلي مي‌يابد.
هنر فرشبافي روزنه‌اي است كه فرش را به عرش مي‌رساند و فرش زمينه‌اي براي رسيدن به عرش است يعني مجموعه‌اي از تمامي هنرها. فرش دستبافت ايراني نماد هويت ايراني است از اعتقاد عميق، عرفان والا و عشق آسماني هنرمندان اين ديار. اين مردمي‌ترين هنر ايراني شايسته تكريم و تعظيم بيشتري است فرش نشان ايراني است و ايراني را همه جاي جهان به فرهنگ و هنر مي‌شناسند و فرش ايراني تلاقي هنر و اقتصاد و ارمغان هويت‌ ملي ماست گره گره اين هنر اصيل حامل هماهنگي كردار و انديشه است و تجلي ذوق و احساس. فرش ايراني فاخرترين هنر ملي ايران محسوب مي‌شود. در هنر قاليبافي فرش شفقي تبريز برکتي دوگانه است. يكي زيبا كردن جهان با آفرينش عين زيبايي و ديگر بخشيدن چشم زيبا بين به مخاطبان هنر تا آنچه را پريشان و ناموزون مي‌نمايد خويش و موزون بيند. هنر قاليبافي فرش شفقي تبريز تبديل زشتي به زيبايي و كشف و ايجاد وحدت جان هنر است. قداست هنر از آنجاست كه با عالم قدس پيوسته و با قدوس مطلق شسته است.

هنر تجلي خلاقيت الهي در انسان است. كه خليفه خداست و در اوج كمال منصف به صفات اوست.

Translate